ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

 

Metin AK

Pamukkale Üniversitesi

Fen edebiyat Fakültesi

KİMYA BÖLÜMÜ

 

- Ana Sayfa

- CV
- Bildiriler
- Makaleler
- Ders Programı
- Dersler
- Linkler
- Mathcad
- İnteraktif Kimya
     Kimyasal MIME
     Gif Animasyonları
     VRML
     JAVA
     İnteraktif NMR
     İnteraktif IR
     İnteraktif MS
- Leaching Kinetic
- Chemical Software
- Chemical Journal
- İletişim
- Güncel Haberler
- Fotoğraf Albümü
- Ziyaretçi Defteri

 

JAVA ANİMASYONLARI

         Sun Microsystem tarafından geliştirilmiş olan java önceleri aynı firmanın bir ağ tarayıcısı olan HotJava içinde kullanılmıştır. (HotJava Internet Explorer, Netscape Navigator gibi bir web browser'dır) Daha sonra diger ağ tarayıcı programlarda JAVA'yı desteklemeye başlamışlardır. Java programları tüm platformlarda (işletim sistemlerinde) çalışırlar.

Java kullanılmadan hazırlanmış bir web sayfasındaki herhangi bir görüntünün değişebilmesi için yeni bir web sayfasının yüklenmesi gerekir. Sürekli olarak ağ üzerinden yeni web sayfalarının iletişimi ise oldukça zaman almaktadır. Ağ tarama (web browser) programları Java'yı desteklemesi durumunda sorunlar daha kolay cözülmeye baslar. Java destekli web browser, yükledikleri web browser ile beraber birde java programını bilgisayarın belleğine yerleştirir. Bu Java programı artık alıcı bilgisayarda web sayfası ile birlikte local çalışır. Kullanıcının web sayfası üzerinde verdiği komutlara anında uyar ve reaksiyon gösterir. Örneğin kliklendiğinde belirli bir melodi çalması gereken müzik dosyası ağ üzerinden yüklenmez, kullanıcının müzik çalma isteği bağlantı yapılmış diğer bilgisayara gönderilmez, lokal çalışan Java programı bu komutların kontrolunu yapar.

WWW içerisinde bulunan bir web browseri içinde çalıştırılmak üzere düzenlenen java programına “applet” denir. Web sayfalarındaki appletler byte-code (class file) formatındadır. Sayfaya girildiğinde sayfadaki byte-code formatında derlenmiş applet browserın bir parçası olan JVM (Java Virtual Machine) tarafından yerel makine koduna çevrilir ve appletin yerel bilgisyarda çalıştırabilmesini sağlar.

 Java yardımıyla kimyacılar, interaktif üç boyutlu molekülleri görüntüleme yanında, interaktif diyagramlar, çeşitli animasyonlar ve daha birçok uygulamayı web sayfası üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

          Aşağıda Java script kullanılarak hazırlanmış bir kaç örnek bulunmaktadır. Örneklerden de anlaşılacağı gibi bu metot kullanılarak çok farklı konularda sayısız örnek hazırlanabilir. 


Carnot Çevriminin Basamakları
Carnot Çevrimi

[CpFe(CO)2]2 'de Karbonil Gerilmesinin IR Spektrumu

Etilasetat' ın NMR Spektrumu

Sanal Titrasyon

Bir Enon' a Nükleofilik Saldırı

Periyodik Tablo

 

 
Ar. Gör. METİN AK
Pamukkale Üniversitesi, Fen edebiyat Fakültesi.
<<< KİMYA BÖLÜMÜ >>>
metinak@pamukkale.edu.tr