ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

 

Metin AK

Pamukkale Üniversitesi

Fen edebiyat Fakültesi

KİMYA BÖLÜMÜ

 

- Ana Sayfa

- CV
- Bildiriler
- Makaleler
- Ders Programı
- Dersler
- Linkler
- Mathcad
- İnteraktif Kimya
     Kimyasal MIME
     Gif Animasyonları
     VRML
     JAVA
     İnteraktif NMR
     İnteraktif IR
     İnteraktif MS
- Leaching Kinetic
- Chemical Software
- Chemical Journal
- İletişim
- Güncel Haberler
- Fotoğraf Albümü
- Ziyaretçi Defteri
 

 

 

 

  eLeKTRONİK KONFeRANSLAR

 ELEKTRONİK KONFERANSLAR

 Teknolojideki gelişmelerle birlikte internet üzerinden elektronik konferansların gerçekleştirilmesi olanaklı hale gelmiştir. Kimyacılar sırasıyla 1994’ de ECCC (Electronic Computational Chemistry Conference) ve 1995’ de ise ECTOC (Electronic Conference on Trends in Organic Chemistry) ile ilk elektronik konferanslarını gerçekleştirmişlerdir. Bu ve daha sonraki konferanslardan elektronik konferansların avantajları yanında bazı dezavantajlarının da olduğu görülmüştür.

Elektronik Konferansların Avantajları:

 1- Maliyet:

Geleneksel konferanslar için seyahat giderlerinin (ulaşım, konaklama, yiyecek) maliyeti yüksektir. Çoğu üniversitenin kısıtlı bütçeleri, seyahat durumu, politik durumlardan dolayı özellikle uluslar arası konferanslara katılmak zordur. Elektronik konferanslarda seyahat etmek gerekmez. Katılımcılar konferansa ofislerinden veya evlerinden katılabilirler.

2- Zaman:

Geleneksel konferanslar özel yer ve zamanlarda gerçekleştirildiklerinden dolayı katılımcıların bu tür konferanslara katılabilmeleri için çok zaman ayırmak durumundadırlar. Ayrıca katılımcılar aynı anda farklı yerlerde sunulan bildirilerden sadece birini tercih etmek zorunda kalırlar. Oysa elektronik konferanslar gerçek zamanlı değildir. Dolayısıyla bildiriler istenilen zamanda incelenebilir.

3- Tartışma:

Genellikle bildirilerin tartışma bölümleri daha ilginç ve ilgi çekicidir. Zaman kısıtlılığından dolayı bu bölümler genellikle kısa tutulur. Fakat elektronik konferanslarda sorular ve cevaplar tüm katılımcılara e-mail olarak gönderilir.

4- Sunum:

Elektronik konferanlarda internet teknolojilerinin tümü kullanılabilir. Makaleler çok detaylı olabilir ve makalelerde video, üç boyutlu molekül yapıları ve interaktif UV, NMR, IR v.b. analiz sonuçları kullanılabilir.

Elektronik Konferansların Dezavantajları:

1- İletişim: Elektronik konferanların en önemli dezavantajı bilim adamları arasındaki kişisel iletişimin yetersizliğidir. Geleneksel konferanslarda düzenlenen çeşitli etkinliklerle bilim adamları farklı mekanlarda tanışma, sohbet etme, samimi dostluklar kurma fırsatı yakalayabilirler.

       

 
Ar. Gör. METİN AK
Pamukkale Üniversitesi, Fen edebiyat Fakültesi.
<<< KİMYA BÖLÜMÜ >>>
metinak@pamukkale.edu.tr